Donör Kapasitesi Nasıl Belirlenir?

Türkiye’de saç ekimi operasyonları, gelişmiş sistemler kullanılarak yapılmakta ve giderek yaygınlaşmaktadır. Erkek ve kadınlarda, saç dökülme sorunları farklı nedenlere bağlıdır. Erkeklerde, genetik yapıya bağlı dökülmeler olabilmektedir. Saç ekimi yapılabilmesi için donör alınacak alanın bulunması ve bu alandaki donör kapasitesi belirlenmesi gerekiyor. Kişiler, sağlıklı olmasına rağmen, döner saç kapasitesine sahip değilse operasyonlar için uygun görülmeyebilecektir.

Donör Alanı Kriterleri 

Donör alanı, saç ekimi için alınacak saç tellerinin bulunduğu bölgedir. Erkeklerde, dökülme riski en az olan ve döner olarak alınabilecek saç telleri, ense bölgesinde yer almaktadır. Döner alanı kriterleri, kişinin sağlık durumuna, sağlıklı saç yapısına bağlıdır. Bunun için kişinin kronik hastalıkları değerlendirilmeli, kan testleri yapılmalıdır. Döner alanı kapasitesini şu unsurlar belirlemektedir.

 • Saç telinin kalınlığı,
 • Saçın şekli,
 • Saç folikül yoğunluğu,

Yapılan testler ile kişide bu unsurların varlığı tespit edildiğinde, saç ekim operasyonlarına karar verilebilmektedir.

Saç Ekimi Kararı Nasıl Verilir? 

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler, ön muayeneye alınır ve ekim yapılacak olan alanın hacmi belirlenir. Daha sonra, donör kapasitesi incelenir ve saç ekimi yapılacak olan alanın hacmine yeterli olup olmayacağı incelenir. Ense bölgesi, iki kulak arası bölgesindeki donör alanı, saç ekimi için yeterli olmadığında, kişinin sakal ya da göğüs bölgesinin döner olarak kullanılıp kullanılamayacağı incelenir.

Saç ekimi yapılacak olan alanda, açıklığı kapatabilecek, greft miktarı belirlemektedir. Ekim yapılacak olan alanın genişliğine ve aktarılacak, greft sayısına göre operasyon süresi günlere bölünmektedir. Tüm bunlar belirlendikten sonra saç ekim işlemlerine karar verilmektedir.

Greft Sayısının Belirlenmesi

Saç ekiminde istenilen başarının elde edilebilmesi için gelişmiş teknoloji sistemleri kullanılmaktadır. Saç ekiminde kullanılacak olan greft sayısının belirlenmesi, donör alanı olarak belirlenen ense bölgesindeki saç kalitesine bağlıdır. Saç derisinin yapısı, yapılacak olan işlemlerde, greft sayısın belirlenmesinde önemlidir. Greft sayı miktarı, hastaya göre değişiklik gösterebiliyor. Her seansta ortalama 4 – 5 bin greft kullanılması planlanmaktadır.

Saçın Kalitesinin Önemi Nedir?

Saç ekiminde, kullanılacak donör alanının yapısı ve saçın kalitesi önemlidir. Kişiler kaybedilen saçlarını geri kazanabilmek için operasyon yapılmasını istemektedir. Belirlen donör alanında bulunan ve alınabilecek greft saçın kalitesi, operasyonun başarılı olmasını ve ekilen saçların kalıcı olmasını sağlayacaktır. Saç ekiminde başarılı olmayı sağlayan unsurlar şunlardır.

 • Saç yoğunluğu,
 • Greft sayısı,
 • Saç ekim alanı hacmi,
 • Saç dökülme tipi,
 • Ekilecek saçın kalitesi,

Döner alanı olarak belirlenen, ense bölgesinde bulunan saçlar, dökülme riski en az olan ve en güçlü yapıya sahip olan saç telleridir. Yapılacak olan doğru analizler, kaliteli saç tellerini ve saç ekim uygunluğunu belirleyecektir.

Saç Ekimine Engel Hastalık Türleri

Saç dökülmesi sorunu ile karşılaşanlar, kaybedilen saçlarının yerine saç ekimi yaptırmak isteyebilecektir. Bu işlemler için öncelikle kişilerin, saç ekimine engel olabilecek hastalık taşıyıp taşımadıkları tespit edilmeye çalışılır. Saç ekimine engel olabilecek hastalık türlerinden bazıları şunlardır.

 • Böbrek yetmezliği,
 • Karaciğer yetmezliği,
 • Kalp yetmezliği,
 • Kanser,
 • Kronik hastalıklar,

Bu hastalıklar nedeniyle kişileri, saç ekimi operasyonları yapılmamaktadır. Bazı hastalıkların tedavilerinden sonra işlemler yapılabilmektedir.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi için ön görüşmeler yapıldıktan ve donör kapasitesi belirlendikten sonra, operasyon zamanı belirlenmektedir. Saç ekim süresi, ekim yapılacak olan bölgenin büyüklüğüne ve greft sayısına göre değişmektedir. Sağlıklı bir saç ekim işlemi 2 ya da 5 seansta yapılabilmektedir. Seanslar arası süre ise uzmanlar tarafından, kişinin saç derisinin yapısına ve sağlık durumlarına göre belirlenmektedir. Her seans ise greft sayısına göre 5 ile 8 saat arasında sürebilmektedir. 

Saç Ekimi

İzsiz Saç Ekimi

Doğal Saç Ekimi

Haartransplantation Istanbul

Haartransplantation Istanbul All Inclusive

Haartransplantation Istanbul Beste Klinik

Haartransplantation Istanbul Preis

Haartransplantation Istanbul Welche Klinik

Bize yazın!