Prp Uygulaması

Platelet rich plasma adı verilen PRP işlemi, tedavi yapılacak olan kişiden alınan kan ile yapılan bir uygulamadır. Kan, özel işlemlerden geçirilerek plazma ayrıştırması işlemi yapılır. Enjeksiyon ile ayrıştırılmış olan kan tekrar vücuda geri verilir. Ayrıştırılmış olan plazmanın özelliği, platelet adı verilen hücreden zengin olmasıdır. Platelet, kanı pıhtılaştırır ve büyüme ile yaralarda iyileşme sağlar. Hastalık tedavileri için oldukça etkili bir yöntem olup, ilaç yerine kullanılabilir. Hücre yenilenmelerinde oluşan yavaşlamayı engelleyen bu yöntem ile iyileşme süreci hızlandırılır.

PRP Kullanım Alanları 

PRP tedavisi özellikle kişiye ait kan ile yapılan bir işlem olduğu için hastalıkların iyileşmesine büyük katkı sağlar. Kullanıldığı hastalıklar ve alanlar oldukça geniştir. Hücrelerin yaşam döngüsünün yavaşlaması ve yenilenme hızının düşmesinden kaynaklı birçok sorun kısa sürede çözüme kavuşur.

PRP hastalık kullanım alanları;

 • Cildin gençleşmesi
 • Ortopedik sorunlar
 • Ağrı tedavileri
 • Saç dökülmesi
 • Tendon yaralanması
 • Diyabet
 • Varis
 • Diş implant uygulaması sonrası
 • Tenisçi dirseği ve bazı tenditinit sorunlarında
 • Medikal estetik alanında kullanılır.

PRP tedavisinin ana hücre kaynağı platelettir. Çevresel bazı sorunlarda ve yaşa bağlı problemlerde deride bazı sarkmalar görülebilir. Derinin kolajen yapısında yer alan liflerde azalma sonucu bu sorunlar ortaya çıkar.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP işlemi 2-4 hafta arayla, 3-4 seans şeklinde yapılır. Uygulama sonrası ise ilaçsız bir gençleşme sağlanır. Tedavinin etkisi gözle görülür olarak ortaya çıkar. Ciltte oluşan kuruluk ve cansız görünüm PRP tedavisi ile canlı bir görünüme ulaşır. Cildin elastiklik kazanması, kırışıklıkların gözle görülür oranda kaybolması görülen en büyük belirtilerdir.

PRP Tedavisi Neden Yapılır?

PRP tedavisinin yapılma amaçları farklılık gösterebilir. Özellikle ameliyat ve ilaç tedavilerini tercih etmeyen bireyler için en etkili yöntemler arasında PRP tedavisi yer alır.

PRP ihtiyacı;

 • Derinin esnekliği
 • Derinin daha parlak görünümü
 • Saç dökülmesine engel olmak
 • Kırışıklıklardan kurtulmak
 • Hasarlı olan deriyi yapılandırmak
 • Lazer deformasyonlarını ortadan kaldırmak

Bu tür sorunları ortadan kaldırmak adına PRP tedavisi güvenilir bir yöntemdir. Özellikle saç tedavilerinde oldukça fazla talep görmektedir. Bunun nedeni saç derisinin zamanla saçların çıkmasını engelleyecek düzeyde zayıflamasıdır.

Saç Dökülmesinde PRP Tedavisi

Saçlarda yaşanan dökülmeler farklı nedenlere bağlı olabilir. Genetik ya da bazı hastalıklar nedeni ile saç köklerinde zayıflama görülür. Kişinin psikolojisini olumsuz etkileyen saç dökülmesi sorunlarında PRP etkili bir tedavi yöntemidir.

PRP Tedavisinde Ayrıştırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Günde 100–150 saç dökülmesi normal olarak görülmelidir. Daha fazla oranda saçların dökülmesi ise sağlık sorunlarına işaret eder. PRP tedavisinden alınan başarılı sonuçlar sayesinde büyük ölçüde saç dökülme sorunlarına çözüm bulunur. Hasta kanı alınarak özel cihazda ayrıştırma işlemi gerçekleştirilir. Plateletler alınır ve kökleri beslemesi adına saçların döküldüğü noktalara enjeksiyon yapılır. Genetik olarak dökülen saçlarda da oldukça etkilidir.

PRP Tedavisi Saça Nasıl Uygulanır?

Saçlara uygulanan PRP’nin bazı işlemlerden geçerek uygulanması gerekir. Hastadan alınan venöz kan içerisinden 10 cc alınarak işleme başlanır. Beyaz ve kırmızı kan santrifüjden geçirilir. Akyuvar trombosit, pıhtılaşma ve PGF bulunur. Alınan kırmızı kan ise seyreltme yöntemiyle napaj uygulaması yapılır. Hastaya enjekte edilen kırmızı kan dokunun yenilenmesini sağlar. PRP tedavisi saç için uygulandığında işlem süresi 30 dk. olarak belirlenir. PRP tedavisi ağrısız bir işlem olmakla beraber kişinin sosyal yaşamını etkilemez. Tedavi yöntemleri arasında amacı hücre yenilenmesi olan ve hastanın kendi kanının uygulandığı yararlı bir işlemdir.

Saç Ekimi

İzsiz Saç Ekimi

Doğal Saç Ekimi

Haartransplantation Istanbul

Haartransplantation Istanbul All Inclusive

Haartransplantation Istanbul Beste Klinik

Haartransplantation Istanbul Preis

Haartransplantation Istanbul Welche Klinik

Bize yazın!