Safe Donör Alanının Belirlenmesi

Saç ekim işleminde operasyonun başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için donör olarak belirlenen alandaki kıl köklerinin yoğunluğu büyük bir öneme sahiptir. Saç ekiminin yapılacağı alanda yoğun ve doğal bir görünümün oluşabilmesi için, greftlerin alınacağı donör bölgesindeki kılların yoğun olması gerekir. Donör bölgenin yoğunluğu saç ekiminde büyük bir avantaj sağlar.

Safe Donör Alanının Tespiti 

Saç ekim işleminde donör olarak kullanılacak olan alan belirlenirken yoğunluk dikkate alınır. Saç yoğunluğunun analizi yapılırken genellikle Norwood adı verilen bir teknik uygulanır. Norwood ölçeği olarak da bilinen bu teknik, kellik durumunu seviyelere göre ayırır. Saç ekimi işleminde donör olarak kullanılacak ilk alan genelde ense kısmıdır. Norwood tekniğinde de bu nedenle ilk olarak bu kısma bakılır.

NORWOOD (SAÇ DÖKÜLME) SKALASI

Safe Donör Alanı Tespit Edilirken Dikkat Edilen Faktörler

Saç ekim işleminin en önemli aşamalarından biri olan safe donör alanının tespiti yapılırken dikkat edilen bazı faktörler vardır. Bunlar;

  • Donör bölgesinin yoğunluğu
  • Saç kalınlığı
  • Santimetrekareye düşen saç kökü miktarı
  • Saç kökü fazlalığı ile donör alanı doğrudan ilişkilidir. Donör alanının belirlenebilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda, santimetrekareye düşen greft miktarının minimum 40 adet olması, santimetrekareye düşen kök miktarının ise 80 ile 100 adet arasında olması gerekir.

Safe Donör Alanı Olarak Kullanılan Bölgeler

Saç ekim işleminde safe donör alanı olarak kullanılabilecek bölgelerin tespiti genellikle saç yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. Saç ekimini yapacak olan doktorun ilk tercihi ense kıllarıdır. Ense kıllarında yoğunluk çok fazla değilse vücut kılları da tercih edilebilir. Ancak biz merkezimizde sadece iki kulak arkası çizgi ve verteks arasında kalan bölgeyi safe donör alanı olarak kullanmaktayız. Safe donör alanının belirlenmesi doktor tarafından yapılır.

Safe Donör Bölgesinden Kılların Alınması

Saç ekim işleminin ilk aşaması safe donör bölgesinden kılların alınmasıdır. Ekim için uygun olan donör alanı belirlendikten sonra belirlenen bölgeden zarar görmeden kılların alınması gerekir. Donör bölgesinin hazırlanması ile işleme başlanır ve 3 mm kalınlığında tıraş edilir. Daha sonrasında ince uçlu iğneler ile kılların çıkarılma işlemi uygulanır. Çıkarılan greftler içerdiği saç teli sayısına göre göre ayrıştırılır ve saç ekimi için kullanılır.

Safe Donör Bölgesinden Alım Yapıldıktan Sonra İz Kalır mı?

Saç ekimi için gerekli olan kılların safe donör bölgesinden alımı sonrası işlemi yaptıran kişilerin aklında kalan sorulardan birisi bölgede iz kalıp kalmayacağıdır. Manuel FUE tekniğinde safe donör alanı bölgesinde gözle görülür bir iz kalmaz. Greftlerin oldukça ince uçlu bir alet ile çıkarılmasından ötürü kişinin böyle bir işlem geçirdiği anlaşılmaz.

Saç Ekimi

İzsiz Saç Ekimi

Doğal Saç Ekimi

Haartransplantation Istanbul

Haartransplantation Istanbul All Inclusive

Haartransplantation Istanbul Beste Klinik

Haartransplantation Istanbul Preis

Haartransplantation Istanbul Welche Klinik

Bize yazın!