Safe Donör Alanı Nasıl Belirlenir?

Saç ekim işleminde operasyonun başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için donör olacak belirlenen alanın saçköklerinin yoğunluğu büyük bir öneme sahiptir. Safe donör olarak bilinen bu alanda yapılacak saç kökü alma işlemi, açıklık oluşan ekim alanına nakil ile sonuçlanır. Saç ekiminin yapılacağı alanda yoğun ve doğal bir görünümün oluşabilmesi için, greftlerin alınacağı donör bölgesindeki saçların yoğun olması gerekir. Donör bölgenin yoğunluğu saç ekiminde büyük bir avantaj sağlar.

Safe Donör Alanının Tespiti 

Saç ekim işleminde donör olarak kullanılacak olan alan belirlenirken yoğunluk dikkate alınır. Saç yoğunluğunun analizi yapılırken genellikle Norwood adı verilen bir teknik uygulanır. Norwood ölçeği olarak da bilinen bu teknik, kellik durumunu seviyelere göre ayırır. Saç ekimi işleminde donör olarak kullanılacak ilk alan genelde ense kısmıdır. Norwood tekniğinde de bu nedenle ilk olarak bu kısma bakılır.

Safe Donör Alanı Tespit Edilirken Dikkat Edilen Faktörler

Saç ekim işleminin en önemli aşamalarından biri olan safe donör alanının tespiti yapılırken dikkat edilen bazı faktörler vardır. Bunlar;

 • Donör bölgesinin yoğunluğu
 • Saç kalınlığı
 • Santimetrekareye düşen saç kökü miktarı
 • Saç kökü fazlalığı ile donör alanının doğrudan ilişkili olması şeklindedir. Donör alanının belirlenebilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda, santimetrekareye düşen greft miktarının minimum 40 adet olması gerektiği kanısı getirilmiştir. Santimetrekareye düşen kök miktarının ise 80 ile 100 adet arasında olması gerekir.

Safe Donör Alanı Olarak Kullanılan Bölgeler

Saç ekim işleminde safe donör alanı olarak kullanılabilecek bölgelerin tespiti genellikle saç yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. Ancak çoğu zaman safe donör alanı olarak belirlenen bölgeler vücut kılları ve ense olarak tercih edilir. Saç ekimini yapacak olan doktorun ilk tercihi ense kıllarıdır. Ense kıllarında yoğunluk çok fazla değilse vücut kılları da tercih edilebilir. Safe donör alanının belirlenmesi doktor tarafından yapılır.

Vücut Kıllarının Safe Donör Alanı Olarak Kullanılması

Saç ekim işleminde ense kökündeki kılların yetersiz gelmesi gibi sorunlarla karşılaşılırsa vücut kıllarından safe donör alanı belirlenir. Vücut kıllarının oluştuğu bazı bölgeler safe donör alanı olarak tercih edilebilir. Bunlar arasında;

 • Pupik
 • Bacak, kol ve omuz
 • Sakal
 • Karın ve göğüs gibi bölgeler bulunur. Vücut kılları saç ekim işleminde daha çok sıklaştırma amacı ile tercih edilir. Ancak kişinin ense kısmında yer alan kıllar ekim işlemi için tek başına yeterli değilse, vücut kıllarından destek alınır.

Safe Donör Bölgesinden Kılların Alınması

Saç ekim işleminin ilk aşaması safe donör bölgesinden kılların alınmasıdır. Ekim için uygun olan donör alanı belirlendikten sonra belirlenen bölgeden zarar görmeden saç köklerinin alınması gerekir. Donör bölgesinin hazırlanması ile işleme başlanır ve 3 mm kalınlığında tıraş edilir. Daha sonrasında özel micronluk bazı medikal aparatlar  ile saç köklerinin  çıkarılma işlemi uygulanır. Çıkarılan greftler sayılarına göre ayrıştılır ve saç ekimi için kullanılır.

Safe Donör Bölgesinden Alım Yapıldıktan Sonra İz Kalır Mı?

Saç ekimi için gerekli olan kılların safe donör bölgesinden alımı sonrası işlemi yaptıran kişilerin aklında kalan sorulardan birisi bölgede iz kalıp kalmayacağıdır. FUE adı verilen bir yöntem işlem esnasında uygulandığı için safe donör alanı bölgesinde gözle görülür bir iz kalmaz. Greftlerin oldukça ince uçlu bir alet ile çıkarılmasından ötürü kişinin böyle bir işlem geçirdiği anlaşılmaz. Donör bölgelerinde kimi zaman bazı komplikasyonlar da oluşabilir. Bunlar;

 • Kist
 • Hissizlik
 • Dökülme
 • Nekroz

Pigment değişikliği şeklindedir. Bu gibi komplikasyonların görülmesi sonucunda doktora başvurulmalıdır. Safe donör alanının belirlenmesi ve kıl alım işleminin uygulanması incelikli bir iştir.

Saç Ekimi

İzsiz Saç Ekimi

Doğal Saç Ekimi

Haartransplantation Istanbul

Haartransplantation Istanbul All Inclusive

Haartransplantation Istanbul Beste Klinik

Haartransplantation Istanbul Preis

Haartransplantation Istanbul Welche Klinik

Bize yazın!