Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi ne kadar sürmektedir?

Saç ekimi operasyonlarının süresi alınan greft sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Saç ekimine uygun hastalar için işlemin kaç seans olarak gerçekleştirileceği, bir seansın bir veya iki gün mü olacağı planlanmalıdır. Biz merkezimizde 5500 ve üzeri greft gereken hastalar için iki seans önermekteyiz. 3000-5500 gerft gereken hastalar için tek seans 2 gün şeklinde planlama yapmaktayız. 3000 veya daha az greft gereken hastalar için ise tek seans tek gün şeklinde planlama yapmaktayız. Bir günlük işlem süresi 6-7 saat olarak planlanmaktadır.

Saç ekimi işleminde kullanılan greftler nerden alınır?

Ekim yapılacak alana yerleştirilen saç kökleri hastanın kendisine ait olan greftlerdir. Saç ekiminde başkasından alınmış bir saç kökünün kullanılması mümkün değildir. Kullanılan greftler genellikle hastanın ense bölgesinden alınır. Ense bölgesinin yeterli olamadığı durumlarda göğüs ya da çene bölgesinin donör olan yapılması mümkündür. Ancak bu çok tercih ettiğimiz bir donör alanı değildir. İlk tercih her zaman ense bölgesidir. Biz ense bölgesi dışında göğüs, sakal gibi alanlardan greft alımı yapmayı saçın kalitesi, kalınlığı ve formunun aynı olmamasından ötürü tercih etmiyoruz.

Manuel FUE saç ekimi nedir?

FUE, saç ekiminde en bilinen ve en sık tercih edilen tekniklerden biridir. Halen birçok merkezde mikromotor ile yapılan FUE yaygın olarak uygulanmaktadır. Biz merkezimizde manuel FUE yöntemini uygulamaktayız. Hastanın tüm saçları 3 mm uzunluğunda olacak şekilde kısaltıldıktan sonra donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Uygun çaptaki delgiler(punch) ile gevşetilen greftler cımbıza benzer bir aletle(penset) toplanır. Ekim yapılacak bölge uyuşturularak, bladeler kullanılarak köklerin yerleştirileceği kanallar açılır. Toplandığında üzerinde bir miktar doku parçası bulunan greftler doku parçalarından ayrıştırılarak kalan saç kökleri kanallara yerleştirilir. En son aşamada donör bölge pansuman yapılarak kapatılır. Manuel fue yöntemiyle yapılacak saç ekimi işlemlerinde uzmanların yeterince iyi bir el becerisi, dikkat ve göz koordinasyonuna sahip olması gereklidir.

Saç ekimi için en uygun mevsim hangisidir?

Saç ekimi her mevsim uygulanabilen bir işlemdir. Ancak özellikle yaz aylarında yapılan işlemlerden sonra iyileşme döneminde ekim yapılan bölgeyi direkt güneş ışığına maruz kalmaktan korumak gereklidir.

Saç ekimi işlemi için ne kadar greft gereklidir?

Saç ekimi işlemlerinde ihtiyaç duyulan greft sayısı net değildir. Her operasyon kişiye özeldir. İhtiyacınız olan greft sayısı ekim gerektiren bölgenin ebadına ve durumuna göre değişkenlik gösterir. Bu sebeple ihtiyacınız olan greft sayısını öğrenmek için en sağlıklı yöntem; bir uzman muayenesinden sonra belirlenebilir.

Saç ekimi işleminin yan etkileri nelerdir?

Operasyondan sonra iyileşme döneminde ödem oluşması ve ekim alanında saç kökleri etrafında küçük kabuklanmalar, hafif sızlamalar ve ağrılar meydana gelmesi saç ekiminin yan etkileri arasında yer almaktadır. İyileşme döneminde yaşanan postoperatif yan etkiler 10 ile 15 gün içerisinde kendiliğiden geçer.

Saç ekimi kalıcı sonuç verir mi?

Saç ekimi hakkında sıkça sorulan sorular arasında neredeyse en merak edilen soru; sonucun kalıcı olup olmayacağıdır. Saç ekimi daha önce saç kaybı yaşadığınız alanların kalıcı şekilde yeniden saçlandırılması işlemidir. Özellikle erkeklerde saç kaybı yaşanmasının temel nedeni DHT hormonudur. DHT hormonu, fazla salgılandığında saç köklerinde birikerek köklerin beslenmesini engeller ve beslenemeyen kökler zaman içerisinde kaliteli saç üretme özeliklerini kaybeder. Bu durum saç kaybının temelini oluşturur. Donör bölgenin neredeyse her zaman ense bölgesi olmasının temel nedeni de bu durumdur. Çünkü ense kısmında bulunan saç kökleri DHT hormonuna karşı duyarsız olmasının yanı sıra dökülmeye meyilli değildir. Yeni yerlerine adapte olduktan sonra da bu durum devam eder ve hayat boyu kullanabileceğiniz kalıcı saçlarınıza kavuşmuş olursunuz.

Saç ekiminden sonra oluşan izler kalıcı mıdır?

Manuel FUE, uzman bir kişi tarafından uygulanmışsa yara şeklinde büyük, estetiği bozacak kalıcı bir ize neden olmaz ancak küçük beyaz noktacıklar halinde saçın sıfıra vurulduğunda anlaşılabilecek izler kalır. Fakat en eski yöntem olan FUT tekniği; içerdiği kesi ve dikiş prosedürlerinden dolayı donör bölgede uzun bir kesi şeklinde iz kalmasına neden olmaktadır.

Saç ekimi doğal mıdır?

Uzman bir ekip ya da doktor tarafından uygulanan saç ekimlerinden sonra; ekilen saçlar ve etraflarında bulunan saçlar arasında herhangi bir fark olması mümkün değildir. Saçlar oldukça doğal bir bütünlük sergiler. Bir saç ekimi operasyonunun doğal sonuçlanması için, yeteri kadar greft ekilebilmesi, kanal açısının ve saç çıkış yönünün doğru hesaplanması ve ön saç çizgisinin hastanın yüzüne,yaşına ve ileriki dönem saç kaybı düşünülerek çizilmesi gereklidir.  Tüm bu gereklilikleri ekim sırasında yerine getirebilmek ise uzmanlık ister. Bu sebeple uzman kişilerce gerçekleştirilen ekimler kesinlikle doğal sonuç verir.

Saç ekiminden sonra dökülme olabilir mi?

Operasyondan sonra yaşanan tek dökülme; şok dökülme sürecidir. Operasyondan 2-8 hafta arasında yaşanan şok dökülme sürecinde; ekilen kökler üzerlerinde bulunan saç tellerini yeni kökler üretmek için dökerler. Bu süreç bittikten sonra kalıcı saçlarınız çıkmaya başlar. Bu noktada unutulmaması gereken her saç kökünün bir yaşam döngüsü olduğudur. Yeni saç telleriniz yaşam döngülerini tamamladığında dökülseler de; yerlerine yeni saç telleri gelecektir. Operasyondan sonra yaşanılan saç dökülmeleri saç kaybı ile sonuçlanmaz.

Saç ekimi kansere yol açar mı?

Saç ekimi 20 yılı aşkın süredir uygulanan bir operasyondur. Bu süre boyunca yapılan hiçbir klinik araştırmada operasyonun kansere neden olduğu bulgusuna rastlanmamıştır.

Saç ekimi ile saçlar kalınlaşır mı?

Saç ekimi hakkında sıkça sorulan sorular arasında yer alan bir başka sorudur. Daha önce de bahsettiğimiz gibi; saç kaybı yaşanılan bölgeyi tekrar yoğunlaştırmak saç ekimi ile mümkündür. Bu noktada ayırt edilmesi gereken durum şudur; saç ekimi saçlarınızın gür görünmesini sağlayabilir. Fakat, üretilen saç tellerinin kalınlığında bir değişiklik olmaz. Saç tellerinin daha kalın olmasını sağlamak için; PRP ,mezoterapi veya bazı medikal tedavilerden yararlanılabilir

Saç ekimi işlemi ikinci kez yapılabilir mi?

Evet uygulanabilir. Fakat, ikinci uygulama için ilk operasyonun üzerinden en az 10-12 ay geçmesi gereklidir. Bu süre içinde donör bölge tam anlamıyla iyileşip kendini toparlayabilir. Daha kısa bir süre zarfında ikinci operasyonun gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Saç ekimi kellik sorununu ortadan kaldırabilir mi?

Donör bölge elverişli ve verimli olduğu takdirde; saç ekimi kellik sorununu kesin olarak ortadan kaldıran bir yöntemdir.

Saç ekimi sinir hücrelerine zarar verir mi?

Uzman bir ekip veya kişiler tarafından gerçekleştirildiği takdirde saç ekimi sinir hücrelerine kesinlikle zarar vermez. Çünkü açılan kanallar olması gereken derinlikte ayarlanacak, donör bölgeden kök toplama işlemi köklere ve etraflarına zarar vermeden yapılacaktır. Saç ekiminde açılan kanalların derinliği doğallık, olası komplikasyonları engellemek, firesiz ve başarılı bir operasyon gerçekleştirebilmek adına son derece önemlidir.

Saç ekiminden ne kadar sonra PRP uygulanabilir?

Saç ekiminde kullanılacak köklerin kalitesini arttırmak için 1-3 ay öncede PRP tedavisine başlanabilir. Eğer hastanın tercihi ekimden sonra PRP tedavisine başlamak ise; operasyondan 3 ay sonra PRP tedavisine başlanabilir.

Saç ekiminden ne kadar süre sonra şampuan kullanılır?

Operasyondan sonra ilk yıkama ve sonrasındaki 10-12 gün boyunca kesinlikle sülfat, paraben ve farklı bir kimyasal içermeyen şampuanlar önerilir. Bu süreden sonra eski şampuanınızı kullanmaya geri dönmenizde bir sakınca yoktur.

Saç ekiminden sonra neden kaşıntı meydana gelir?

Saç ekimi bir tür cerrahi operasyon olduğu için, prosedürler uygulanırken saç derisinde kontrollü bir tahribat meydana gelmektedir. Bu tahribattan sonra iyileşme döneminde saçlar yeni yerlerine adapte olurken bir miktar kaşıntı yaşanması oldukça normaldir. Kabuklanma süreci sona erdiğinde kaşıntı durumu da genellikle sonlanmaktadır.

Saç ekiminden sonra neden minoxidil veya finasterid kullanılır?

Minoxidil ve finasterid saç dökülmesi tedavisi için kullanılan onaylanmış ilaçlardır. Minoxidil saçlı deride kan damarlarını genişleterek etki ettiği düşünülmektedir. Lokal olarak kullanılır. Finasterid ise doğrudan DHT hormonunun oluşumunu önlemektedir. Kısacası; ekilen saç köklerinin kaliteli teller üretmesini sağlar ve olası bir dökülme riskinden korur.

Saç ekiminden sonra neden sivilce oluşur?

Saç ekimi sonrası yaşanan sivilcelenmenin nedeni; saç derisi altında kalan saç tellerinin derinin üstüne çıkmaya çalışmasından kaynaklıdır. Bu sivilcelenme durumu donör bölgede de ekim bölgesinde de meydana gelebilir. Korkulacak ve endişe edilecek bir durum olmamasının yanı sıra son derece normaldir. Çoğu zaman kendiliğinden geçmektedir. Ancak hasta için fazla rahatsız edici bir durum teşkil ediyorsa ekimi gerçekleştiren uzmanla görüşülmesinde ve önerilerinin takip edilmesinde fayda vardır.

Saç ekiminden sonra iyileşme süreci

Operasyondan sonra iyileşme süreci uygulanan tekniğe göre ortalama 5-10 gün arasında değişmektedir. Bu dönemde yaşanan ödemi azaltmak için başın dik tutulması ve belli aralıklarla buz kompresi önerilir. Saç köklerinin yeni yerlerine adapte olabilmeleri için ekim yapılan alanı kaşımamak, direkt güneş ışığından korumak ve bölgeyi herhangi bir darbeden korumak gereklidir. Operasyondan sonra olası olan enfeksiyon komplikasyonunu önlemek için uzmanınız tarafından reçete edilen antibiyotik önerildiği şekilde aksatılmadan kullanılmalıdır. İlk yıkama işlemi uzmanınız tarafından yapılır. Sizin tarafınızdan yapılacak olan sonraki yıkamaları önerilen adımları takip ederek yapmanız gerekmektedir

Saç Ekimi

İzsiz Saç Ekimi

Doğal Saç Ekimi

Haartransplantation Istanbul

Haartransplantation Istanbul All Inclusive

Haartransplantation Istanbul Beste Klinik

Haartransplantation Istanbul Preis

Haartransplantation Istanbul Welche Klinik

Bize yazın!